معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه گفت: حضور نیروهای ایرانی در هر شکل و هر سطحی در بحران سوریه بر اساس درخواست دولت سوریه و توافقات دو کشور انجام شده و منوط به توافق هیچ طرف دیگر منطقه ای و بین المللی نیست.العالم ـ ایران 

حسین جابری انصاری روز شنبه در حاشیه دیدار الکساندر لاورنتیه نماینده ویژه پوتین در امور سوریه در پاسخ به سوالی درخصوص توافق آمریکا و روسیه برای برقراری آتش بس در جنوب غربی سوریه و اینکه آیا این توافق درخصوص نحوه حضور نیروهای ایرانی در این منطقه بوده است یا نه افزود: حضور ایران در هر شکل و در هر سطحی در بحران سوریه بر اساس درخواست دولت سوریه و توافقات دو کشور انجام شده است و منوط به توافق هیچ طرف دیگر منطقه ای و بین المللی نیست.
معاون وزیر امور خارجه ادامه داد: توافق دیگران در ارتباط با ایران حتی اگر انجام شود هیچ نتیجه عملی و موثری درباره حضور ایران نخواهد داشت.
جابری انصاری گفت: ایران اساسا در سوریه علاقه مند نبوده و نیست که به شکل گسترده ای در بحران مداخله داشته باشد. ما به شکل محدود و حساب شده و براساس درخواست و توافق با دولت سوریه حضور خود را در این کشور ترتیب داده ایم و این حضور با هدف مشخص بازگشت ثبات و آرامش در سوریه و پایان هر چه سریع تر بحران بوده است.
معاون وزیر امور خارجه افزود: ما به دنبال گسترش حوزه مداخله خودمان در سوریه نیستیم. آنچه برای جمهوری اسلامی ایران اهمیت دارد پایان هر چه سریع تر بحران و فاجعه انسانی و روند تخریب مستمر سوریه و ایجاد یک دولت و یک ملت است.
جابری انصاری با تاکیدی بر ضرورت نقش آفرینی ملت سوریه در پایان دادن به بحران سوریه اظهار داشت: سطح حضور و مشارکت و مداخله ما بر اساس این هدف های اساسی و با توافق دولت سوریه بوده است.
معاون وزیر امور خارجه کشورمان درپاسخ به سوال دیگری درخصوص حضور هیات نمایندگی فرانسوی در نشست آستانه پنج اظهار داشت: در نشست های آستانه همواره هیات های مختلف از سوی کشورها مختلف در حاشیه نشست های آستانه و نه خود آستانه حضور می یابند.
وی خاطرنشان کرد: روند آستانه سه شریک اصلی و سه ضامن اصلی دارد که متشکل از ایران، روسیه و ترکیه است. برخی طرف به عنوان ناظر حضور دارند به ویژه سازمان ملل متحد که در جلسات رسمی و علنی نشست نمایندگان آنها شرکت می کنند اما در حاشیه نشست ها هیات های، کشورهای مختلف از جمله فرانسه از نشست آستانه یک تا به امروز حضور داشته است و این هیات ها مشغول رایزنی های دیپلماتیک با هیات های دیگر هستند با این حال این هیات ها تاثیر مستقیم و دخالتی در روند آستانه ندارند.
جابری انصاری خاطرنشان کرد: روند آستانه متشکل از سه کشور ضامن و نمایندگان دولت و معارضه سوری است و نمایندگان برخی طرف های ناظر در جلسات رسمی و عمومی شرکت می کنند.
معاون وزیر امور خارجه کشورمان بیان داشت: در اجلاس اخیر هم دیداری بین ما و هیات فرانسوی در آستانه پنج انجام شد و رایزنی های سیاسی و دیپلماتیک درباره سوریه انجام شد.
جابری انصاری همچنین در پاسخ به سوال دیگری درخصوص تحرکات اخیر رژیم صهیونیستی در مسجد الاقصی اظهار داشت: اقدامات رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین در چند دهه گذشته مستمرا ادامه داشته و ملت فلسطین همواره در معرض اقدامات توسعه طلبانه و ناقض حقوق خود قرار داشته است.
معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه دور جدید تحولات در قدس هم ادامه همین روند است اظهار داشت: این سیاست ها تاکید مجدد بر این واقعیت است که ملت فلسطین در مقابل توسعه طلبی صهیونیستی راهی جز مقاومت و ایستادگی ندارند و ملت ها و کشورهای منطقه باید با دور شدن از درگیری های داخلی در کنار ملت فلسطین قرار گیرند.
جابری انصاری ابراز امیدورای کرد: روندی که در آستانه طی می شود و سایر روندهای سیاسی فضا را برای پایان درگیری ها در منطقه و توجه به مساله اصلی جهان اسلام یعنی فلسطین درک کند.

ایرنا